czyli o tym, jak żyć w konkubinacie,wychowywać dzieci i nie zwariować przy tym.
Blog > Komentarze do wpisu

Sto lat, sto lat

Zainteresowanie Antka Fryderykiem Chopinem nie maleje. W sobotę wieczorem Konkubent przeczytał mu skrócony życiorys kompozytora.

Niedzielny poranek, krzątam się w kuchni, a z pokoju dochodzi dźwięk popularnej piosenki "Sto lat" śpiewanej przez Antka już trzeci raz.

Po chwili podchodzę bliżej, nadstawiam uszu i słyszę :

- Fryderyk Chopin skończył siedem lat, ma nową nauczycielkę. Jadą z Żelazowej Woli do Warszawy. W karocy kończy osiem lat. "Sto lat, sto lat". Fryderyk zaczyna kompozycje. A teraz kończy dziewięć lat i daje pierwszy koncert. "Sto lat, sto lat". Fryderyk choruje na "grycę", ma słabe płuca. Kończy dziesięć lat. "Sto lat, sto lat". Chopin idzie z mamą na spacer,  kończy jedenaście lat, "Sto lat, sto lat".

I tak do trzydziestki kilka razy zmienił nauczyciela, dał parę koncertów, zmieniał miasta, wracał do domu, komponował, przy czym śpiew Antka zmienił się w melorecytację dwóch pierwszych wersów piosenki "Sto lat".

- Chopin skończył trzydzieści jeden lat i poznał Dżeordżję. "Sto lat, sto lat".

Ożenek z George Sand, pożycie z nią i rozstanie pominę, bo według Antka wiało nudą, w kolejnych latach poważnie chorował na "grycę", aż w końcu:

- Fryderyk jest już bardzo stary, ma trzydzieści osiem lat. "Sto lat, sto lat", w końcu chory staruszek umiera.

Staruszek - trzydzieści osiem lat!!! Taa, ja mu to kiedyś przypomnę...

poniedziałek, 01 lipca 2013, konkubinakropkapl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:

Blog bierze udział w konkursie